VEEA Honour Roll

To see all award winners since 2002, see the VEEA Honour Roll below:

 

2002 - 2004

2002 Premier's Education Scholarship, Adrian Williams,Padua College, Rosebud
2002 Premier's Education Scholarship, Christopher Davies, The Alpine School
2002 Premier's Education Scholarship, David Parker, Rosebud Secondary College
2002 Lindsay Thompson, David Reynolds, Princes Hill Secondary
2002 Premier's Education Scholarship, Helen Walsh, Dawes Road Primary School, Kyabram
2002 Curriculum Innovation, Joint winners, Balwyn High
2002 Curriculum Innovation, Joint winners, Yarrunga Primary
2002 Premier's Education Scholarship, Leah Downey, Deer Park Secondary College
2002 Primary Teacher, Perry Kick, Mentone Primary
2002 Secondary Teacher, Richelle Hollis, Bendigo Senior Secondary
2003 Lindsay Thompson, Alison Rees, Milgate Primary School
2003 Leadership Award, Bert Van Halen, Deer Park Secondary College
2003 Premier's Education Scholarship, Chris Collins, Cleeland Secondary College
2003 Premier's Education Scholarship, Daryll McMillan, Maffra Secondary College
2003 Premier's Education Scholarship, Jill Caruana , Sydenham-Hillside Primary School
2003 Premier's Education Scholarship, Nia Holdenson , Melbourne Girls Secondary College
2003 Premier's Education Scholarship, Russell Kerr, Frankston High School
2003 Secondary Teacher, Janette Osborne, Orbost Secondary College
2003 Primary Teacher, Samantha Pretlove, Goroke P-12 College
2003 Curriculum Innovation, Myrrhee Primary School
2004 Premier's Education Scholarship, Angela Craven, Yarrunga Primary School
2004 Premier's Education Scholarship, Greg Gebhart, Lowanna College
2004 Premier's Education Scholarship, Jeanette Pritchard, Bainbridge College
2004 Premier's Education Scholarship, Judith Bishop, Trafalgar Primary School
2004 Curriculum Innovation, Kerri Simpson, Findon Primary School
2004 Lindsay Thompson, Peter De Wacht, Bayside Secondary College
2004 Secondary Teacher, Shelby Papadopoulos, Derrinallum P-12 College
2004 Premier's Education Scholarship, Stuart Johnstone, Berwick Secondary College
2004 Primary Teacher, Virginnia O'Loughlin, Bellaire Primary School
2004 Leadership Award, Wayne Craig, Box Hill Secondary College  

 

2005 - 2007

2005 Lindsay Thompson, Andrew Phillip Taylor, The Swamp Cluster
2005 Premier's Education Scholarship, Anna Templeton, Wodonga High School
2005 Leadership Award, Diane Joseph, Geelong High School
2005 Premier's Education Scholarship, Geoffrey Hayhow, Westbourne Grammar Secondary College
2005 Curriculum Innovation, Julie Rees, Victorian College for the Deaf
2005 Primary Teacher, Keir Jasper, Findon Primary School
2005 Premier's Education Scholarship, Ken Murray, Wanganui Park Secondary College
2005 Secondary Teacher, Lorraine Watson, Whittlesea Secondary College
2005 Premier's Education Scholarship, Mary Harrington, Galen Catholic College
2005 Premier's Education Scholarship, Megan Parker, Lara Secondary College
2006 Curriculum Innovation, Adam Brice, Ringwood North Primary School
2006 Premier's Education Scholarship, Diane Campisano, Albany Rise Primary School
2006 Education Support Team, Sebastopol College
2006 Primary Teacher, Helen Otway, Essendon North Primary School
2006 Lindsay Thompson, Jane Satchwell, Edithvale Primary School
2006 Education Support Team, Sebastopol College
2006 Premier's Education Scholarship, Libby Le Rossignol, Elisabeth Murdoch College
2006 Premier's Education Scholarship, Michelle Hamilton, Ballarat Grammar
2006 Premier's Education Scholarship, Sue Graham, Monbulk Primary School
2006 Premier's Education Scholarship, Wendy O'Connor, Bendigo Senior Secondary College
2006 Curriculum Innovation, Ringwood North Primary School
2006 Secondary Teacher, Stephen McNamara, Belmont High School
2006 Leadership Award, Val Gill, Western Autistic School
2007 Lindsay Thompson, Abigail Graham, Trafalgar Neerim Cluster
2007 Business Manager, Chris Confoy, Frankston High School
2007 Primary Teacher, Lynette Hines, Tallarook Primary School
2007 Secondary Teacher, Paul Van Eeden, Thornbury High School
2007 Leadership Award, Steven Boyle, Corio Bay Secondary College
2007 Education Support Team, Doveton North Primary School
2007 Leadership Award, Seabrook Primary School
2007 Curriculum Innovation, St Helena Secondary College


2008 - 2010

2008 Curriculum Innovation, Andrew Douch, Wanganui Park Secondary College
2008 Leadership Award, Chris Maple, Ballarat High School
2008 Leadership Award, Colin Schot, Concord School
2008 Leadership Award, Gary Palmer, Ballarat High School
2008 Secondary Teacher, Gary Schultz, Dimboola Memorial Secondary College
2008 Lindsay Thompson, Heather Ridge, Loddon-Mallee Regional Office
2008 Primary Teacher, James Penson, Greenhills Primary School
2008 Leadership Award, Jessica Sargeant, Ballarat High School
2008 Education Support Team, Haslem Street (Kyabram) Primary School
2008 Leadership Award, Lesley Thorpe, Ballarat High School
2008 Early Childhood, Maree Sheehan, Audrey Brooks Memorial Pre School
2008 Leadership Award, Ballarat High School
2008 Business Manager, Sharon Ciantar, Braybrook College
2009 Secondary Teacher, Brendan Murray, The Pavilion, Banksia – La Trobe Secondary College
2009 Early Childhood, Catherine Russo, Coolaroo South Kindergarten
2009 Leadership Award, Colin Simpson, Victorian College of the Arts Secondary School
2009 Primary Teacher, Huong Thi Tran, Lalor West Primary School
2009 Lindsay Thompson, Louise Duncan, Shepparton High School
2009 Business Manager, Tracey Smith, Maryborough Education Centre
2009 Pathways and Transitions, Ballarat Secondary College
2009 Education Support Team, Bendigo Senior Secondary College
2009 Parents and Communities, Buninyong Primary School
2009 Curriculum Innovation, Courtenay Gardens PS, Cranbourne
2009 Leadership Award, Wallan Primary School
2010 Secondary Teacher, Adrian Camm,
2010 Primary Teacher, Claire Glover,
2010 Early Childhood, Glenda Hewitt,
2010 Teacher - Disability and Additional Needs, Jacquiline Getreu,
2010 Lindsay Thompson, Leonie Anstey,
2010 Leadership Award, Michael Phillips,
2010 Business Manager, Nancy Sandilands,
2010 Minister's Award for Significant Contribution to Victorian Education, Professor Richard Teese,
2010 Minister's Award for Significant Contribution to Victorian Education, Professor Stephen Lamb,
2010 Pathways and Transitions, Bendigo Senior Secondary College
2010 Parents and Communities, Eaglehawk Primary School
2010 Education Support Team, Wallarano Primary School
2010 Leadership Award, Yarra Junction Primary School

2011 - 2012

2011 Early Childhood, Gisella Benetti
2011 Teacher - Disability and Additional Needs, Laura Greaves
2011 Primary Teacher, Lynette Barr
2011 Lindsay Thompson, Michelle Bootes
2011 Education Support Team, Bendigo Senior Secondary College
2011 Business Manager, Bromwyn Minihan
2011 Pathways and Transitions, Carrum Downs Secondary College
2011 Leadership Award, Copperfield College
2011 Curriculum Innovation, Huntingdale Primary School
2011 Parents and Communities, Mansfield Secondary College
2011 Secondary Teacher, Neil Cockburn
2011 Leadership Award, Rosehill Secondary College
2011 Leadership Award, Taylors Lakes Secondary College
2012 Business Manager, Ann Robinson
2012 Secondary Teacher, Chris Barry
2012 Primary Teacher, Kathleen Morris
2012 Early Childhood, Lori Farchione-zappia
2012 Teacher - Disability and Additional Needs, Michael Duckett
2012 Lindsay Thompson, Narissa Leung
2012 Leadership Award, Wilma Culton
2012 Curriculum Innovation, Bellaire Primary School
2012 Pathways and Transitions, Benalla College
2012 Education Support Team, Camelot Rise Primary School
2012 Families and Communities, Dallas Brooks Community School
2012 Leadership Award, Manor Lakes P-12 College

2013 - 2014

2013 Teacher - Disability and Additional Needs, Amanda Purcell, Forest Hill Deaf Facility​
2013 Secondary Teacher, Britt Gow, Hawkesdale P-12 College
2013 Secondary Principal, Bronwyn Harcourt, Croydon Community School
2013 Primary Teacher, Rebecca Spink, Aitken Creek
2013 Primary Principal, Charles Branciforte, Keilor Views Primary
2013 Lindsay Thompson, Chris Barry, Brentwood High School
2013 Indigenous Education, Janet Barnard, Swan Hill Primary
2013 Early Childhood, Louise Fitzpatrick Leach, Ouyen Preschool
2013 Curriculum Innovation, Bendigo Senior Secondary College
2013 Pathways and Transitions, Berendale School
2013 Pathways and Transitions, Montague Continuing Education Centre
2013 Education Support Team, Cowes Primary School
2013 Leadership Award, Dandenong North Primary School
2013 Families and Communities, Huntly Primary School
2014 Business Manager, Barb Martin, Buninyong Primary School
2014 Lindsay Thompson, Britt Gow, Hawkesdale P-12 College
2014 Indigenous Education, Christina Drummond, Echuca East Primary
2014 Primary Principal, Esther Wood, Burwood Heights Primary School
2014 Secondary Principal, Karen Wade, Bentleigh Secondary College
2014 Primary Teacher, Kate Phoenix, Avenel Primary School
2014 Secondary Teacher, Katherine Tsagaris, Parkville College
2014 Early Childhood, Rachel Weber, Karingal East Kindergarten
2014 Teacher - Disability and Additional Needs, Shane Spence, Mt Evelyn Specialist Development School
2014 Families and Communities, Ballarat Secondary College
2014 Pathways and Transitions, Carawatha College P-12
2014 Education Support Team, Dandenong West Primary
2014 Leadership Award, Warracknabeal Secondary
2014 Curriculum Innovation, Warranambool East Primary School

 
 

2015

2015 Lindsay Thompson, Sunshine College
2015 Primary Principal, Leanne Edwards, Bass Valley Primary School
2015 Secondary Principal, Anthony Rodaughan, Kurnai College
2015 Primary Teacher, Sarah Asome, Bentleigh West Primary School
2015 Secondary Teacher, Robert Sbaglia, Crusoe 7-10 Secondary College
2015 Business Manager, Fiona Kirby, Old Orchard Primary
2015 Education Support Team, Mornington Primary School
2015 Inclusive Education, Katandra School
2015 Koorie Award, Northern Bay College
2015 School Advancement, Sunshine College