2009 Winners

Final judging results for 2009

Kevin Heinze Perpetual Award ($2500)

This award is in recognition of the magnificent contribution made to school gardening by the late Kevin Heinze. The award recognises the outstanding range of gardening and environmental activities involving students over a continuous period of time, and in 2009 it was awarded to Wodonga West Primary School.

State Awards ($1000 each)

  • Category 1 (Primary and Special Schools with 100 pupils or less): Myrrhee Primary School
  • Category 2 (Primary and Special Schools with 101-250 pupils): Teesdale Primary School
  • Category 3 (Primary and Special Schools with over 250 pupils): The Patch Primary School
  • Category 4 (Post Primary Schools): Rushworth P-12 College

Awards of Merit ($500 each)

  • Rotary District 9820 Award: Orbost Secondary College
  • Nursery & Garden Industry Victoria Award: Highton Primary School
  • Plants Plus Award: St Leonards Cornish Campus (Bangholm)
  • Catholic Education Office Award: Yarra Primary School
  • DEECD Award: Footscray West Primary School
  • Yates Award: Irymple South Primary School
  • Country Women's Association Award: Melton Specialist School
  • Maxicrop Award: Collingwood College
  • Royal Botanic Gardens Melbourne Award:Tooradin Primary School
  • Horticultural Media: Nepean Special School

Pink Heath Awards ($500 each)

  • Bentleigh West Primary School
  • Warrnambool East Primary School
  • Wodonga West Primary School

Special Award ($500)

  • Labertouche Primary School – in recognition of the efforts of students and the school community to restore its garden after the Black Saturday bushfire.

Rose & Fuchsia Nursery Award

  • Mount Blowhard Primary School

Turf Producers Association Turf Packages ($4,000 each)

Instituted in 2009, the Turf Producers Association of Victoria made to one school in each of the nine education regions a turf and installation package to the value of $4,000. The nine recipients were:

  • Bentleigh Secondary College
  • Darraweit Guim Primary School
  • Forrest Primary School
  • Hillsmeade Primary School
  • Korrumburra Primary School
  • St Albans Heights Primary School
  • Tawonga Primary School
  • The Lakes South Morand P-9 School
  • Yarra Glen Primary School

Regional and Achievement Award recipients in 2009

Altona Meadows Primary School Achievement
Andersons Creek Primary School Achievement
Ararat Coummunity College-Secondary Achievement
Bacchus Marsh Primary School Achievement
Ballarat Grammar Achievement
Bellarine Secondary College Regional
Bentleigh Secondary College Achievement
Bentleigh West Primary School Regional
Boort Secondary College Achievement
Brunswick South West Primary School Achievement
Brunswick Secondary College Achievement
Cann River P-12 College Achievement
Carlisle River Primary School Regional
Clifton Springs Primary School Achievement
Clunes Primary School Achievement
Collingwood College Regional
Concord School Achievement
Cowes Primary School Achievement
Creswick North Primary School Achievement
Croydon Hills Primary School Achievement
Croydon West Primary School Achievement
Darraweit Guim Primary School Achievement
Derrinallum P-12 College Achievement
Eaglehawk Primary School Achievement
Eastbourne Primary School Achievement
Elphinstone Primary School Regional
Exford Primary School Achievement
Findon Primary School Regional
Flowerdale Primary School Achievement
Footscray City College Regional
Footscray West Primary School Regional
Geelong East Primary School Achievement
Gruyere Primary School Regional
Hastings Primary School Achievement
Highton Primary School Regional
Hoddles Creek Primary School Achievement
Irymple South Primary School Regional
Kaniva College Regional
Kiewa Valley Primary School Regional
Kings Park Primary School Achievement
Labertouche Primary School Regional
Lilydale High School Achievement
Macedon Primary School Achievement
Maharishi School Regional
Melton Specialist School Regional
Montpellier Primary School Achievement
Mount Blowhard Primary School Regional
Mount Duneed Regional Primary School Achievement
Myrrhee Primary School Regional
Neill Street Primary School Carlton Regional
Nepean Special School Regional
Orbost Secondary College Regional
Panton Hill Primary School Achievement
Redesdale Mia Mia Primary School Achievement
Romsey Primary School Achievement
Rushworth P-12 Regional
St Leonards College (Cornish Campus) Regional
St Mels Primary School Achievement
Sandringham East Primary School Achievement
Scoresby Secondary College Regional
Shelford Primary School Achievement
Southmoor Primary School Achievement
Stawell Primary School Regional
Sunshine Special Developmental School Achievement
Tarwin Lower Primary School Achievement
Teesdale Primary School Regional
The Patch Primary School Regional
The Lakes South Morang P-9 School Achievement
Toolern Vale and District Primary School Achievement
Tooradin Primary School Regional
Torquay P-9 College Achievement
Trinity Lutheran College Mildura Regional
Tyrell College Achievement
Undera Primary School Achievement
Vermont Special School Achievement
Verney Road School, Shepparton Regional
Warrnambool East Primary School Regional
Wedderburn College (Junior School) Achievement
Westgarth Primary School Achievement
Whitefriars College Achievement
Woady Yaloak Primary School (Ross Creek Campus) Achievement
Wodonga West Primary School Regional
Woodford Primary School Achievement
Woodleigh School Achievement
Woolsthorpe Primary School Achievement
Yarra Glen Primary School Regional
Yarra Primary School Regional

Past and current winners